Търси в сайта |
Артрит. Видове артрит. |
АРТРИТ
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ЗАБОЛЯВАНЕТО АРТРИТАртрита представлява възпаление на ставите, което се съпровожда от подуване, зачервяване, затопляне, болка и нарушаване на ставната подвижност. При артрозата за разлика от артрита липсват тези белези на възпалителната реакция. ВИДОВЕ АРТРИТВъзпалителните заболявания на ставите имат характерни особености, коит ослужат като ориентир за характера на заболяването.
Нарича се още мигриращ полиартрит и е една от проявите на ревматизъм. Проявява се при повече от 50% от пациентите с ревматизъм. Заболяването е в ученическа възраст и засяга предимно големите стави – колена, глезени, лакти и рамена. Типичните признаци за възпаление са оток, затопляне, болка и ограничена функция. Характерно за него са съпътстващите симптими – повишаването на температурата 1-2 седмици след прекарана гнойна ангина; признаци от страна на сърцето и нервната система; кожни изменения; преходни зарвявания и неболезнени плътни възелчета, разположени в близост до ставити. В кръвта се повишава броя на левкоцитите. Този вид артрит оздравява без да оставя остатъчни поражения върху засегнатите стави.
Това заболяване е съвсем различно от ревматизма. Започва бавно,постепенно и без пристъпи на повишена температура. Жените боледуват 3 пъти по-често от мъжете. По правило тук се засягат малките стави на пръстите на ръцете и краката, които са болезнени и подути. Кожата е леко затоплена, но не е зачервена. Тези симптоми се придружават от сутрешна скованост. За разлика от ревматизма увредените от ревматоиден артрит стави се деформират и обездвижват. Заболяването се придружава от вторична анемия, отслабване на мускулатурата и наличие на кожни възли по разгъвните повърхности на ставите.
Заболяването започва в детска възраст и може да засегне всички стави освен тези в лумбалната област на гръбначния стълб. характерни за него са тлъсъчно протичане с повишаване на температурата; ситен обрив с цвят на пушено филе от сьомга; увеличаване на лимфните възли; увеличаване на черния дроб и слезката, възпаление на ириса на окото.
Както при диабета тук важна роля играе прехранването като външен превключващ фактор. Класическия подагрозен пристъп събужда бълния през ноща от засилващи се болки в основната фаланга на палеца на крака, който е зачервен, подут и изключително болезнен (до такава степен, че болния не може да търпи допира на завивката). По правило температурата е леко повишена.
Отдавна е установена връзката между хроничните колити и възпалението на ставите. Страдат най-вече пациенти стадащи от хроничен колит, болестта на Крон и болестта на Уипъл. Увреждане на ставите според официалните медицински статистики се среща в 20% от случаите на колити, но на практика то вероятно е много по-често. Хронично възпалената лигавица на червата е с нарушена цялост което повишава нейната пропускливост. През чревната стена в кръвта започват да постъпват вещества, които нармално трябва да се изхвърлят с изпражненията. Кръвта от червата минава през черния дроб където се преработват и усвояват хранителните вещества, а вредните за организма алергени и токсини трябва да се обезвредят. Когато обаче количеството на токсини е крайно завишено поради хронично увредената чревна стена тогава част от токсините и алергените минават непроменени през черния дроб и продължават да циркулират с кръвта. По този начин те се задържат дълго в ставните тъкани, защото обмяната на веществата в тях е по-бавна. Тогава в ставите се струпват бели кръвни клетки, за да отстранят токсините и алергените и това води до възпалителен процес в ставите. По същия начин се развиват артритите след инфекциозни заболявания и алергичните артрити. При тях алергени се явяват микроорганизмите и антибиотиците. При тези случаи има и други симптоми – повишаване на температурата, сърцебиене, гадене, болки в корема, кожни обриви и др. В 75% от случаите на артрит при колити се засягат периферни стави, а при 25% пациентите имат изменения в гръбнака. Ставното увреждане се развива от 6 месеца до няколко години след възпалението на дебелото черво. Най-често засегнати са ставите на глезените и колената; следвани от ставите на пръстите на ръцете, рамената, лактите и тазобедрените. Подуването и зачервяването на ставата преминава след няколко седмици, но може да продължи и с месеци. ЛЕЧЕНИЕ НА АРТРИТЛечението на артритите цели основно намаляване на възпалителния процес в ставите. То може да продължи с години защото не премахва причината на заболяването, а само подтиска неговите симптоми. Природните методи и средства са отлична алтернатива на традиционите терапии, защота спестяват на пациентите всичките тежки лекарствени увреждания на стомха, черния дроб и бъбреците. Ето и няколко природни продукта подходящи за лечение на артрит:
На пазара се предлагат различни хранителни добавки, които имат изразен противовъзпалителен ефект. Бъде внимателни с дозировката и продължителността на приема. Ако се предозира билките също имат странични ефекти. ДИЕТА ПРИ АРТРИТ
Физиотерапия, кинезитерапия, масажи и лечебната гимнастика също са полезни при артрити защото раздвижват ставите и съхраняват тяхната функция. Основното правило е да не се прилага топлина, а да се прилагат временистудови процедури.
|